Swipe to the left

URSULA LEGUIN, EDEBİYATIN SOL ELİ

URSULA LEGUIN, EDEBİYATIN SOL ELİ
Editör: Özlem Şahin 11 Ocak 2019 1862 Gösterim Yorum yok

Ursula K. LeGuin gelmiş geçmiş en önemli ve en üretken bilim kurgu yazarlarından biri olarak geçtiğimiz sene yerini ölümsüz yazarlar panteonunda Isaac Asimov'un yanında almış bulunmakta. Bedeni bu dünyadaki hareketine son vermiş olsa dahi eserleri hayatlarımızı şekillendirmeye devam ediyor.

88 yıllık hayatına en meşhur eserleri "Left Hand of Darkness/Karanlığın Sol Eli", "Earthsea/Yerdeniz" serisi ve "The Dispossessed/Mülksüzler" dışında yirminin üzerinde roman ve yüzü aşkın kısa öykü sığdırmış. Bu kitaplarda her daim alternatif, merkezi devlet yönetimini eleştiren ve çevreci-feminist bakış açısını savunan güçlü ana karakterleri görmek mümkün.

Zaten LeGuin'in sanatta kadınların rolünü geliştirdiği nokta da feminizminden kaynaklanıyor. Zira kendisi onun dönemine kadar adeta erkek hakimiyetinde olan bilim kurgu edebiyatının gayet tabii ki kadınlar tarafından da, hatta daha iyi, yapılcağını, prestijli Hugo ve Nebula ödüllerini de kazanarak kanıtlamıştır.

Ne de olsa eserleri kırk dilin üzerinde dile çevirilen bilim kurgu yazarları bir elin parmaklarıyla sayılırken, Ursula Le Guin başarının dayanılmaz hafifliğiyle bize yıldızlardan göz kırpmaktadır.

Siz Ursula LeGuin'in hangi kitaplarını okudunuz?

Bizimle hatırladığınız bir pasajı paylaşmak ister misiniz?

En güzel yorumlara beklenmedik hediyeler...