Swipe to the left

PARFÜM NOTALARI NEYİ İFADE EDER?

PARFÜM NOTALARI NEYİ İFADE EDER?
By Wojciech Slezak 31 Ağustos 2016 1169 Gösterim Yorum yok

Parfümü esanslar oluşturuyor ve bu esansların kalıcılık süreleri özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Nota da burada devreye giriyor. Yani nota, esansların uçuculuklarına göre sınıflandırılmalarını ifade ediyor.

Parfümde üç temel nota kabul ediliyor. Bunlar başlangıç, kalp ve dip notaları. Almak istediğin kokunun açıklamasını okuduğunda bu notalarda farklı esansların bileşimlerinin bulunduğunu göreceksin. İşte bu bileşenlerin yoğunluğu ve kalıcılığı ait olduğu notayı belirliyor.

BAŞLANGIÇ NOTASI

Aslında çoğu literatürde bu nota bir kaç dakikalık etki bıraktığı için önemsenmez. Ama burnun bir kokuyu bir kaç dakika kokladıktan sonra duymayı bıraktığını düşünürsek ve temel olarak insanın kendini baz alırsak en önemli nota diyebiliriz. Gerçekte de başlangıç notasının etkisi iki – üç dakikada geçer. Çok daha uçucu ve yoğunluğu düşük esanslardan oluşur. Bu nedenle parfüm seçerken bu notanın önemsenmemesi bir çok kaynakta önerilse de, başlangıç notası kokunun kişiliğini tanıtması açısından çok önemlidir.

KALP NOTASI

Parfümün gerçek kokusunu ortaya koyan notadır. Başlangıç notasının kaybolmasının ardından ortaya çıkıyor ve kokunun aslını gösteriyor. Bu nedenle gerek parfüm üreticileri gerekse tüketiciler açısından çok daha önemli olarak kabul ediliyor. Aslında, bilerek veya bilmeyerek bir parfümün bıraktığı etkiden değerlendirme yapıyorsan, kalp notasından bahsediyorsun demektir. Kalp notasının etkisi bir saate kadar sürebiliyor.

DİP NOTASI

Kokunun tene yerleşmesinin ve kalp notasının kaybolmasının ardından çıkan kokudur. Kullanılan esanslar yoğunluk ve kalıcılık açısından en güçlü olanlarıdır. Parfümün kalıcılığına göre etkisi 24 saat sürebiliyor. Parfümün kalıcılığını ifade ediyor. Bu açılardan bakıldığında parfüm dediğimizde kast edilen koku olarak görülebilir. Parfümün kişiliği ve başarısı da daha çok bu notada ölçülüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dip hota parfümün kişiliğini ortaya koyuyor. Ama bütün notalar parfüm oluşumunda kıyaslanmaz değerler oluşturuyor. Bu nedenle bir koku seçerken, mümkün olduğunca bütün notaları değerlendirerek hareket etmek en doğrusu...

Posted in: ParfümSevil'den
Bize Ulaşın