Swipe to the left

NAİF ÜLKELERİN ÇILGIN MÜZELERİ

NAİF ÜLKELERİN ÇILGIN MÜZELERİ
By Utku Olgun 19 Eylül 2016 765 Gösterim Yorum yok

Müzelerin sadece resim ve heykellerden ibaret olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Dünyanın hemen her köşesinde birbirinden ilginç müzeler akıllara dahi gelmeyecek koleksiyonlar sergiliyor. Hatta bir kısmı insanın tüylerini ürpertecek türden. Gezi rotanı yönlendirdiğin ülkedeki bu müzelerden biri varsa ajandana not almayı unutma…

GLORE PSİKİYATRİ MÜZESİ

Ortaçağ’dan günümüze kadar kullanılan psikiyatrik tedavi yöntemleri Glore Psikiyatri Müzesi’nde sergileniyor. Amerika’nın Missouri eyaletinde yer alan müze, psikiyatri alanında uygulanan tüm tedavi yöntemlerine dair örneklere sahip. Çeşitli dönemlere ait tedavi yöntemlerinden bazıları olan titreşimli sandalyeler, buzla kaplı odalar, Ortaçağ’da kullanılan sopalar ve elektro şok cihazları müzede en çok ilgi çeken eserler arasında. Missouri’ye yolun düştüğünde Glore Psikiyatri Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutma.

EROTİZM MÜZESİ

Paris, kusursuz tarihi müzelerinin yanı sıra bir de Erotizm Müzesi’ne sahip. Erotizmin müzesinin nasıl olduğunu merak edenler bu müzede merak ettiklerinden çok daha fazlasını bulabilir. Müzede sergilenen eserler yine sanat kokuyor. 1997 yılında kurulan müzede 5 farklı kıtadan gelen erotik sanat ürünleri 7 farklı salonda sergileniyor. Aztek eşcinsel bibloları, Japon baskıları, Yunan vazoları bunlardan sadece birkaçı… Paris’e gittiğinde elbet Moulin Rouge’u ziyaret edeceksin. Ziyaret edilmesi gerekenler listesine Erotizm Müzesi’ni de ekle. Çünkü ikisi de aynı sokakta.

KAFATASI (MUTTER) MÜZESİ

Tıbbi ve anatomik konular ilgini çekiyorsa kesinlikle kaçırmaman gereken bir müze: Kafatası (Mutter) Müzesi. Amerika’nın Philadelphia eyaletinde bulunan müzede kafasından boynuz çıkan bir kadının balmumu maketinden 2 kafalı bir çocuk kafatasına kadar tüyler ürperten koleksiyonlar var. Sadece kafatası değil, müzede gömüldüğü yerde sabuna dönüşen bir kadının cesedine rastlaman da mümkün. Müze aynı zamanda doktorları anatomi ve anormal durumlar konusunda eğitim verme misyonuna sahip. Kafatası Müzesi en geniş kafatası ve iskelet koleksiyonuna sahip olmakla birlikte sergilenen her şeyin gerçek olmasıyla da dikkat çekiyor.

İŞKENCE MÜZESİ

İşkence kelimesi her ne kadar herkese çok uzak bir kavram gibi gelse de ilgisini çekecekler için Amsterdam’da bir adet İşkence Müzesi bulunuyor. Tarih boyunca farklı farklı kültürlerde kullanılan işkence yöntemleri bu müzede sergileniyor. Ortaçağ’dan kalma giyotin, kafatası kırıcıları, engizisyon masaları ve daha birçoğunun yer aldığı müze, daha kapısından adım atıldığında en az bir korku filmi kadar gerilime sahip. Çünkü bazı zamanlarda müzenin tanıtımı işkence aletleriyle şov yapan müze görevlileri tarafından yapılıyor.


İÇ ÇAMAŞIRI MÜZESİ

Her gün içimizde taşıdığımız iç çamaşırlarından bir gün müze oluşturulacağı kimin aklına gelirdi? Brüksel’de birinin aklına gelmiş ve zenginlerin ve ünlülerin bağışladığı iç çamaşırlarından bir müze oluşturulmuş. Müzede çerçevelenmiş olarak sergilenen iç çamaşırları en az bir kere giyilmiş iç çamaşırlarından oluşturulmuş. Porno yıldızlarından politikacılara kadar çok geniş bir yelpazesi olan müzede ayrıca Belçikalı sanatçı Jan Bucquoy’un eserlerini de görmek mümkün. Müzenin en ilgi çeken parçası, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin kafasına iç çamaşırı geçirmiş bir halde Napolyon’u taklit ettiği resmi.

SAÇ MÜZESİ

İlginç müzeleri görmek için yurt dışına çıkmayı beklemene gerek yok. Çünkü bu müzelerden biri de Nevşehir’de, Avanos ilçesinde bulunuyor. Nevşehirli çömlek ustası Galip Körükçü tarafından 1979 yılında açılan bu müzede tam 16 bin saç örneği yer alıyor. Körükçü ilk olarak 1979 yılında bir Fransız turistle tanışarak ondan bir saç tutamı hatıra bırakmasını istedi. Körükçü bu saç tutamına turist bayanın adını ve nerden geldiğini yazarak atölyesinin bir köşesine astı. Daha sonra gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmesi üzerine koleksiyona başlayan Körükçü tam 16 bin saç örneği topladı. 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na giren bu koleksiyon aynı zamanda dünyanın en ilginç 10 müzesi arasında yer alıyor.

MODERN INDİANA JONES MÜZESİ

Tuhaf ve korkunç objeleri toplayarak koleksiyon haline getiren Robert Ripley dünyanın en çılgın koleksiyoncularından biri olarak biliniyor. Robert Ripley uzun yıllar dünyayı dolaştı ve bu gezileri sırasında karşılaştığı en enteresan şeyleri topladı. Toplamaya da devam ediyor. “Believe It or No” (İster İnan İster İnanma) adı altında sergilediği koleksiyonunda birbirinden ilginç nesneler yer alıyor. Ripley bugüne kadar 10 farklı ülkede 27 sergi ile koleksiyonunu sundu. Son olarak New York’ta açtığı sergide dünyanın en tuhaf şeyleri sergileniyor.

GENETİK DENEY MÜZESİ

Dünyanın ilk genetik deney türleri Rusya’da St. Petersburg’da sergileniyor. Meraklar odası anlamına gelen Kunstkamera adındaki bu müze Çar Petro tarafından kurulmuş. Genetik bilim çalışmalarını Hollandalı anatomi uzmanı Ruysch tarafından sürdürten Çar Petro, bu çalışmaların kavanozlarda sergilenmesini istemiş. Ruysch’nın 300 yıl önce gerçekleştirdiği bu ilginç anatomik ve genetik deneyleri kavanozlardan görebilmek mümkün.

HAMAMBÖCEĞİ MÜZESİ

Çoğu kişinin görmeye bile tahammül edemediği hamamböceklerini Teksas’ta sergilenen bir müzede daha yakından inceleme fırsatı bulabilirsin. Böcek ilaçları uzmanı Michael Bohdan tarafından kurulan bu müze bir “hamamböceği sanatı” olarak nitelendiriliyor. Bohdan tarafından süslenen hamamböcekleri adeta insanlardaki ön yargıyı kıracak türden. Bordan bu hamamböceklerinin her birine ayrı bir isim takmış. Kimisini bir sahilde oturmuş bir şekilde sergilerken kimisi ise piyanonun başında sergileniyor.

KURŞUN KALEM MÜZESİ

İngiltere’nin Cumbarland kentinde dünyanın en enteresan müzelerinden biri daha yer alıyor: Kurşun Kalem Müzesi. İngiltere’nin ilk kurşun kalem fabrikasının olduğu bu kent daha sonra “Cumberland Pencil” isminde bir müzeye de sahip olmuş. Müzede, kurşun kalem üretimi ve kurşun kalemin tarihine dair birçok şey bulmak mümkün. Müzede aynı zamanda çocuklara özel bir çizim alanı yer alıyor.

Posted in: Yaşam
Bize Ulaşın