Swipe to the left

MODERNİZMİN ÖZERK BÖLGESİ - KATALONYA

MODERNİZMİN ÖZERK BÖLGESİ - KATALONYA
By Esma Kocabaş 8 Mart 2016 1924 Gösterim Yorum yok

İspanya’da özerk bir bölge olan Katalonya, özellikle başkenti Barselona ile biliniyor. Barselona da modernizmin en önemli isimlerinden Gaudi ile…

İspanya’nın kuzey doğusunda bulunan Katalonya’nın İspanyolca, Katalanca ve Aranca olmak üzere üç ayrı resmi dili var. Akdeniz boyunca 580 kilometrelik sahiliyle turizm için de değerli olan Katalonya’nın Barselona dışındaki önemli kentleri Badalona, Sabadell, Terressa, Tarragona, Lleida, St. Coloma de Gramanet, Mataro, Reus, Girona ve Benyoles.

BARSELONA

Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti Barselona. 9. yüzyılda Katalan asıllı asilzade bir aile tarafından kurulan Barselona, en güzel örneklerini Antoni Gaudi’nin verdiği modernizm ile planlanmış. Şehrin en ilginç özelliklerinden biri de geçmişinin İspanya’nın geçmişinden daha eski olması.

Şehrin en önemli simgelerinin başında La Sagrada Familia Kilisesi geliyor. Gaudi tarafından 1882’de yapılmaya başlanılan gotik tarzın bu en önemli yapıtlarından biri olan kilise 1926’da Gaudi’nin ölmesi üzerine tamamlanamamış. Ancak ön cephesi ve sekiz kulesi tamamlanabilmiş. Bu nedenle “Bitmeyen Kilise” olarak da bilinen kilisenin yapımı hala devam ediyor.

Barselona’nın gece kalbi Las Ramblas caddesinde atıyor. Yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki cadde, İstanbul’un Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi ile benzer özelliklere sahip. Barselona’da eğlence için tavsiye edilecek bir diğer yer de kent meydanında yer alan Arena. Burada özellikle yerel Flâmenko dansının en güzel örneklerinin sahnelendiği gece kulüpleri oldukça ilgi görüyor.

Barselona denince akla gelen bir diğer isim de Picasso. Ömrünün büyük bölümünü Fransa’da geçiren ünlü ressam Barselona’da da bir süre kalmış ve şehirde önemli bir iz bırakmış. 1895 – 1904 yılları arasında Barselona’da yaşayan Picasso bu yıllarda “Mavi Dönemim” olarak anılan çalışmalarını yaratmış. Ünlü ressamın binlerce eseri Barselona’da çeşitli yerlerde sergilenirken, şehirdeki en önemli Picasso koleksiyonunu Museo Picasso'da görebilirsiniz.

BADALONA

Barselona’ya on dakikalık mesafede olan Badalona, Akdeniz kıyısında yer alıyor. Sırtını dağlara yaslayan şehirde en önemli geçim kaynağı balıkçılık. Ayrıca sanayisi çok gelişmiş bir yer olan Badalona, iklim olarak da tipik Akdeniz özellikleri gösteriyor. Özellikle altı kilometrelik plajı turizm için çok önemli.

İlk olarak M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından kurulan şehirde hala insanlar köklerinden gurur duyuyor. Günümüze kadar kalmış Roma Hamamı, müzeler, heykeller, duvar resimleri ve mozaikler bize o dönemi yaşatıyor.

Badalona Katalonya’nın sanayi alanında en önemli şehri. Özellikle 19. yüzyılın başında hızlı bir sanayileşme sürecine giren şehirde bu dönemde çok sayıda yüksek bina inşa edilmiş. 1906’da Joan Amigo i Barriga tarafından yapılan Pavillard Evi en iyi modernist eser olarak kabul ediliyor. Badalona’nın bir diğer özelliği de festivalleri. Özellikle mayıs ayındaki St. Anastasi festivali görülmeye değer.

SABADELL

Barselona’nın yirmi kilometre kuzey batısında bulunan Sabadell’in genel olarak İspanya’daki en önemli özelliği 19. yüzyılda ülkedeki en büyük yün üreticisi olması. Bu nedenle “Katalan Manchester” olarak da anılan şehirde o döneme ait birçok değirmen hala görülebiliyor. Sanayi ve ticaret şehri olan Sadabell’de tarım yok denecek kadar az. Şehrin bir diğer özelliği de iki önemli otoyolun kesişme noktasında yer alması.

TARRAGONA

Tarragona Katalonya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olarak biliniyor. Altın rengindeki kumsalı, kristal berraklığında denizi ve Akdeniz ikliminin o güzel güneşi bu alanda Tarragona’yı öne çıkaran özellikler. Bununla birlikte şehrin geçmişini gözler önüne seren tarihi kalıntılar ve müzeler Tarragona’ya ayrı bir önem katıyor. Bunlara şehirdeki doğal parklar ve bahçeler de eklenince şehrin önemi turizm açısından daha da artıyor. Şehirde görülmesi gereken yerler arasında Roma Amfi Tiyatrosu ve manastır sayılabilir.

Posted in: Gezi
Bize Ulaşın