Swipe to the left

DOĞRU SPF ORANI NASIL HESAPLANIR

DOĞRU SPF ORANI NASIL HESAPLANIR
By Özgül Kaya 21 Haziran 2016 2202 Gösterim Yorum yok

Türkçe‘ye Güneş Koruma Faktörü olarak tercüme edilen SPF (Sunburn Protection Factor), güneşin etkisiyle oluşan ultraviyole ışınlarının ciltteki etkisini sıfır korumaya göre derecelendiren ölçü birimi olarak anlatılıyor. Kısaca SPF güneşin zararlı etkilerini absorve ediyor.

SPF’in miktarı doğru orantılı olarak korumayı da güçlendiriyor. Örneğin SPF 15 olan ürün yüzde 93 oranında korurken, SPF 30 olan ürün yüzde 97, SPF 50 olan ürün de yüzde 98 oranında koruma sağlıyor.

PEKİ DOĞRU SPF'İ NASIL SEÇEBİLİRİZ?

Burada önemli bir kaç faktör var. Bu faktörlerden en önemlisi cilt tipi. Bununla birlikte mevsimsel etkiyle güneşin geliş açısı, güneşe maruz kalınan saat dilimi, güneşlenme süresi de yan etkiler olarak SPF’in belirlenmesinde kullanılıyor.

Ancak bütün faktörleri bir arada düşünerek ayrı ayrı hesap yapmanın zorluğundan dolayı cilt tipine göre SPF miktarını belirlemek en doğru yol olarak kabul ediliyor. Cilt tipini beşe ayırabiliriz:

1. Tipe açık tenliler ve hassas ciltliler giriyor. Bebekler, çok çili olanlar, kızıl saçlılar, renkli gözlüler de bu tipte sayılıyor. Bu cilt tipi en fazla 10 dakika korunmasız olarak güneşlenebiliyor.

2. Tipte yine açık tenliler ve hassas ciltliler sayılabilirken, bu tipi 1. Tipten ayırmak için güneşlenme sonrası az miktarda da olsa bronzlaşma aranıyor. BU cilt tipi ise 20 dakika kadar SPF’li ürün uygulamadan güneşte kalabiliyor.

3. Tipi sınıflandırırken de buğday renkli, hassas olmayan, miktar olarak daha az çilli, kumral saçlı ve ela ile kahverengi göz özellikleri kullanılıyor. 3. Tip için öneriler korunmasız güneşlenme süresi ise en fazla 25 dakika.

4. Tipte kısaca esmer tenliler sayılıyor. Esmer, çilsiz, koyu renkli göz en belirgin özellikler. 4. Tip’te bulunanlar da maksimum 30 dakika korunmasız güneşlenebiliyor.

5. Tipte ise cilt tenleri siyah olan zenciler sayılıyor. En şanslılar zenciler. Bu tip için herhangi bir süre yok. Ancak cilt kanseri göz önüne alındığında SPF’li ürün kullanmaları yine de öneriliyor.

COLIPA METODU

Uzmanlar SPF hesaplamasında genellikle Colipa Metodu’nu öneriyor. BU metoda göre öncelikle cilt tipini belirliyorsun. Bu metodta 1.33 katsayısı son derece önemli. Formül ise şöyle:

(Planlanan güneşlenme süresi / maksimum SPF’siz güneşlenebilinecek süre) X 1.33.

Örnek olarak 1. Tipe giren biri, üç saat güneşlenmeyi düşünüyor:

(180 / 10) X 1.33 = 24 SPF

ÖNEMLİ DETAYLAR

- Ortalama bir insanın 30 ml litre civarında güneş koruma ürünü kullanması tavsiye ediliyor.

- Modern ürünler her ne kadar suya dayanıklı olsa da havuz veya deniz sonrası ürünün yenilenmesi öneriliyor.

- Güneşe daha maruz kalan yerlerin (Alın, burnun üstü gibi) daha yoğun bir uygulamayla korunması gerekiyor.

- Çocuklar, ten rengi ne olursa olsun hassas cilt olarak kabul ediliyor.

Posted in: Cilt BakımıSevil'den
Bize Ulaşın