Swipe to the left

GECE CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI!

GECE CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI!
By Özgül Kaya 12 Eylül 2016 608 Gösterim Yorum yok

Cildimiz gün boyu yıpranıyor. Dış etkenler, stres, yediklerimiz veya içtiklerimiz cildimizin yıpranmasına neden oluyor. Bunlara cilt hücrelerinin kendilerini gece yeniledikleri bilgisi de eklenince gece cilt bakımı vaz geçilmez oluyor. Peki gece cilt bakımı nasıl yapılır?

Konuyla ilgili konuştuğumuz La Prairie uzmanı Derya Çelik, bizlere gece bakımının aşamalarını ve püf noktalarını anlattı:

1- Yatmadan önce cilt için yapılacak ilk adım, göz makyajını temizlemek. İki disk pamuğa temizleyici alınarak gözde iki-üç saniye bekletilir. Daha sonra pamuklar aşağı doğru, ardından da yanlara doğru çekilir ve göz makyajı temizlenir. Eğer gözlerin altında makyaj artığı kalmışsa, parmağa pamuk sarılarak makyaj daha detaylı çıkarılabilir.

2- Sıra ten makyajına geldi. Bunun için temizleme sütü kullanılmalı. Temizleme sütü ister pamukla ister parmak ucuyla kullanılabilir. Eğer parmak uçları tercih edilecekse, beş dakikalık hafif masaj hareketleriyle ten makyajı temizlenir. Bu aşamada son olarak temizleme sütü arındırılır. Bunun için temiz disk pamuklar kullanılabileceği gibi suyla durulama da yapılabilir.

3- Üçüncü aşama olarak tonic kullanılmalı. Tonic de disk pamuk ile yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Tonic kullanımı ile cildimizi gece bakımına hazırlamış bulunuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu üç basamak ile de cildimizi bakıma hazırlarken bakım ürünlerinin yaklaşık iki kat daha hızlı etki etmesini sağlıyoruz.

4- Sırada göz çevresi kremi var. Yüzük parmağımızın ucuna mercimek tanesi kadar alarak, diğer elimizin yüzük parmağı ile paylaştırıyoruz. Bu kremi, beş adımda, göz çevresindeki kaz ayağı denilen bölgeye koyuyoruz. Koyduğumuz kremi, ufak hareketlerle, çok baskı yapmadan hilal oluşturacak şekilde yayıyoruz. Bu sayede göz çevresini nemlendirmiş ve günlük anti-ageing bakımımızı yapmış oluyoruz.

5- Göz çevresi kreminin ardından seruma sıra geldi. Parmak uçlarımıza iki pompa alıyoruz. Hafifçe ısıtıp incelterek tüm yüze, boyun ve dekolteye uyguluyoruz. Böylelikle cildi biraz daha toparlamış ve yenilemiş oluyoruz.

6- Gece bakımında nemlendirici de çok önemli. Yine parmak uçlarımıza fındık tanesi kadar alıyoruz. Yüz, boyun ve dekolte bölgesine masaj ile yaptığımız uygulama, cildimizin nem ihtiyacını karşılıyor. Nemlendiriciyi yüzümüze uygularken ilk önce hafifçe aşağıya iniyor, daha sert hareketlerle yukarı çıkıyoruz. Böylece cildimize yer çekiminin aksine güç uyguluyoruz. Boyun ve dekolte bölgesinde de uygulama tamamen aşağıdan yukarıya doğru oluyor. Oradan ensemize geçip, son adımda da kulak arkamızdaki bölgeye parmaklarımızla baskı uyguluyoruz.

Posted in: Cilt BakımıSevil'den
Bize Ulaşın