Swipe to the left

FAYROUZ NAJDI ile MÜLÂKAT

FAYROUZ NAJDI ile MÜLÂKAT
Editör: Timur Sahar 6 Aralık 2018 1523 Gösterim Yorum yok

Lancôme Orta Doğu Bölgesel Cilt Bakım Uzmanı Fayrouz Najdi 6 Aralık 2018 tarihinde Sevil İstinyepark mağazasında ağırlanıyor. Biz de bu fırsattan istifade siz değerli okurlarımızın merakını bir nebze dahi gidermek, söz konusu mağazaya bazı mazaretlerden ötürü gelemediğine bin pişman gönülleri teselli etmek için Fayrouz Najdi Hanımefendiyle kısa bir mülakat gerçekleştirdik. Umarız neticeyi tatminkar ve merak uyandırıcı bulursunuz.

Melbourne, Avustralya'da dünyaya gelen Fayrouz Najdi, ailesinin kökenlerinin dayandığı Lübnan'da pek yaşamamış olmasına rağman anadili Arapça'yı çok iyi biliyor. Dolayısıyla 2012'de Dubai'ye taşındığında çok da zorluk çekmemişe benziyor. Zaten halihazırda yaşadığı bu kozmopolit şehirde Lancôme için Orta Doğu Bölge Uzmanı olarak çalışıyor.

Ancak Lancôme'un bu söz konusu Orta Doğu Bölgesi ülkemizi kapsamıyor. Merkezi Dubai'de olan Lancôme'un bu departmanını temsilen Bayan Najdi'nin gerçekleştiği bu ziyaret bu yönden de şirket için önem arz ediyor. Najdi bunun daha önce yapmadıkları bir etkinlik olduğunu söylüyor.

Çanakkale muharrebesinin hüzünlü anısına rağmen kardeş halklar Avustralya ve Türkiye birbirlerine karşılıklı bir sevgi ve saygı beslemektedir. Dolayısıyla Bayan Najdi'nin Avustralya geçmişinden istifade kendisine Avustralya ve Orta-Doğu'daki cilt bakım ürünlerine karşı olan yaklaşımları karşılaştırmasını rica ettik.

Avustralya'daki tüketiciler daha "niş", billinmeyen, özel, goğal, organik ve daha yeni ürünlere yönelirken Orta-Doğu'da Lancôme gibi daha derin bir tarihe sahip ve dolayısıyla kendini ispatladığından dolayı güvenilebilir olan markalar daha ağır basıyormuş. Dolayısıyla Avustralya'da piyasada daha büyük bir cilt bakım rekabeti varken örneğin Dubai'de daha büyük ve lüks markalar pazara hakim durumdalar.

Tabii günün konusuna gelecek olursak; ANTI-AGING'de yeni trend ve ürünleri sorduğumuzda ise Bayan Najdi bize Lancôme'un yeni ABSOLUE serisini tanıttı. Zaten Sevil İstinyepark mağazasına yaptığı bu özel ziyaretin de en baştaki vesilesinin bu serinin lansmanı olduğunu da belirtti.

Absolue cildi rejenere eden bir ürün. İçinde Lancôme'a has bir gül çeşidinin kökhücreleri bulunmakta, "formojenesis" diye tabir ettiği kalitativ bir teknolojiyle meydana getirilen bu ürün gül konsantresinin yanı sıra gül yağı da içermekte. Anti-aging ürünü olarak takdire şayan, zira derin kırışıklıklara, solgunluğa ve ciltteki ton dengesizliklerigibi dertlere deva.

Gül zaten Lancôme'un Absolue serisinin lansman kampanyasında ön plana aldığı güzelliğin ve asaletin sembolü. Bizim ülkemizde de Gül çok sevilir. Gül suyu mutfağımızdan eksik olmadığı gibi ruhani anlamı dahi yüklü bir çiçektir. Absolue ürünlerini görme şansınız olursa fark edeceksiniz şişenin içinde resmen gül parçacıkları var. Bu gül Fransa'nın kalbinden gelen Sainte-Foy güllerinden, özellikle losyon ve maske ürünlerinde bu çiçeğin ihtişamını şişede dahi görmek mümkün.

Bunun dışında malumunuz Aralık ayının ilk haftası bitmek üzere, yağmurlar da bastırdı, artık kaçış yok kabullenmek lazım, önümüz kış. Bayan Najdi'ye sorduk, efendim kış mevsimi için okurlarımıza tavsiyeniz nedir diye. Cevapları ne mi oldu? Hidratasyon, Hidratasyon, Hidratasyon! Yani ne mi demek? Nemlendir, nemlendir, nemlendirmek demek!

Yeni trendlerden biri zaten bununla alakalıymış, kademelendirmek (Layering). Örneğin kendisi evvela tonerlerini sürermiş; önce derin bir temizleyici toner kademesinden sonra nemlendirici bir toner sürüp, bunların üstüne güllü losyonunu da sürdü mü kışın dondurucu soğuğuna karşı cildi hep nemli ve esnek kalıyormuş. Kesinlikle önerdiği bir ürün ise Energie de Vie Liquid Care. Bu Kore menşeili konsept bir moisturizer gibi ama çok hafif neredeyse su gibi, bir serum gibi konsantre ama bir krem kadar yumuşak. Cildi rejenere etmek için ise Najdi'nin önerisi Absolue L'Extrait serum. En üst kademe'ye ise Absolue moisturizer öneriyor. Biraz karmaşık ve takip edilmesi gereken birden çok etap var ama sonuç Najdi'yi epeyi tatmin eder gibi gözüküyor. Ki cilt uzmanımız bu rutinine aynı zamanda günde bir kaç kez yağlar ile de destek çıkıyor.

Bir de dünya çapında güzellik manşetlerinden düşmeyen şu doğal yağ mevzusunda kendisine danıştık. Dünya Cilt Bakım trendlerinin başında gelen doğal yağlar Lancôme'un Absolue ürün yelpazesi tasarlanırken de hesaba katılmış. Örneğin Absolue Precious Cells Oil ürününde bunu görmek mümkün. Bunun temel etken maddesi de Gül yağından oluşuyor. Bu cildi tamir edip nemlendiriyor. Papatya, Lavanta ve Limon kabuğu esansları da cildi parlatmaya yarıyor. Najdi bu ürünü özellikle seyahatlerinde düzenli bir şekilde kullanıyor.

Gelelim Bayan Najdi'nin Paris'teki Lancôme Enstitüsü'ndeki deneyimine. Bu Eğitmenlik Enstitüsü adeta Lancôme'un kalbi, duvarlar ve bütün objeler bembeyaz, sanki bir laboratuardasınız. Burada farklı yüzlere nasıl yaklaşmanız gerektiğini ve farklı teknikleri öğreniyorsunuz. Najdi'yi en çok etkileyen şey ise cilt bakım işini Lancôme'un ne kadar detaylara önem vererek yaptığıymış. Lostonları spreylerle uygularken, ultrason teknolojisiyle "Pro Radiance Boosting Machine" anında sonuç veren teknolojik altyapı da bu enstitüde mevcut. Ki Najdi bu PRBM makinesini Sevil İstinyepark mağazasına da tanıtım amaçlı getirmişti. Bu tür teknolojilerle normalde yedi günde alınan sonucu sadece onbeş dakikada elde etmek mümkün. Bayan Najdi'nin Enstitü'de öğrendiği başka bir kazanım ise yüz masajı olmuş, hatta bu konuda onu kızartan iltifatlarla bile karşılaşmış. Paris'te Lancôme'un bir de butiği var. Burada ışık ile cilt tedavisi de sunuluyor, ki Najdi bunun çok rahatlatıcı bir deneyim olduğunu söylüyor. Hatta burada müzik bile özenle seçiliyor. Lancôme cilt bakımını işte bu kadar ciddiye alıyor. İstiyenler daha fazla bilgi için İstanbul'daki Lancôme ekibi ile iletişime geçebilirler.

Yeni cilt bakım ürünleri trendleri hakkında fikrini aldığımızda ise Kore ürünlerinin dikkat çektiğini belirten Najdi aynı zamanda daha küçük markaların da gittikçe güçlendiklerini belirtti.

Lancôme Absolue serisi de bu trendleri teveccüd etmiş durumda. Sembolü olan Gül ise; dişilik, iktidar, yumuşaklık ile anılıyor ve değişen zeitgeistın çok güzel bir dışavurumu olarak karşımıza çıkıyor. Soğuk distilasyon ile ürütülen Absolue serisi gülün bu niteliklerinin en saf halini cildinizin bakımı için sizinle buluşturuyor.

Mülakatımız sonuna ererken Najdi heyecanla bir konudan daha bahsetmek istiyor. Bu konu ise: "Peeling", yani soyulmak! Bunun geleceğin en önemli trendi olacağını düşündüğünü blirten Najdi, şimdiden bir çok gece uygulamalı cilt bakım ürününün bu yönde evrildiğini dile getirdi. Bunlardan biri de Visionnaire Crescendo, iki fazda tüketilen bu cilt bakım ürünü cildinizin yenilenme hızını arttırıyor. Cilt yenilenme hızı mı ne demek? Efendim Bayan Najdi'nin açıklamasına göre gençliğimizde cilt hücrelerimiz kendilerini her 28 günde bir yenilerken, yaşlandıkça bu süre kırk günü bulmaktaymış, işte Cilt yenilenme hızı bu süreden ibaret.

Son sorumuz yine Kızıl Kıta hakkındaydı. Onca aktör, aktris ve modelin geldiği Avustralya'daki insanlar ciltlerini nasıl koruyor diye sorduk Najdi'ye. Cevabı çok netti! Avustralyalılar kendilerini güneşten korumasını çok iyi biliyorlar, özellikle Ozon tabakası deliği tam Avustralya'nın üzerine denk geldiği için bu oknuda çok hassaslarmış, zira yazın ortasında şapkasız dışarı çıkana deli gözüyle bakarlarmış.

Işıl ışıl gözleriyle sabırla bizim naçizane sorularımızı kırmayıp cevaplandıran sayın Fayrouz Najdi Hanımefendiye, ve bizi kırmayıp ilgiyle yazdığımız şu bir kaç satırı okuyan değerli okurlarımıza da içten teşekkürlerimizi sunarız.