Swipe to the left

DUAYEN MODACI: HUBERT DE GIVENCHY

DUAYEN MODACI: HUBERT DE GIVENCHY
Editör: Wojciech Slezak 20 Mart 2018 3090 Gösterim Yorum yok

Dünyanın en ünlü moda tasarımcılarından Hubert de Givenchy, 10 Mart 2018’de hayata gözlerini yumdu. Biz de bu vesileyle, duayen modacının hayatından bazı kesitleri bir araya getirdik. İşte Hubert de Givenchy’nin hayatı...

Hubert James Marcel Taffin de Givenchy, 21 Şubat 1927'de, Kuzey Fransa'daki Beauvais şehrinde dünyaya geldi. Babası Lucien ve annesi Béatrice’in ikinci çocuğu olan Givenchy, babasının 1930'da ölümünün ardından, annesi ve büyükannesinin yanında büyüdü.

1944'te sanat eğitimi aldığı Hubert de Givenchy, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts'a gidebilmek için Paris'e taşındı. Aslında onun hayallerini hukuk süslüyordu. Ancak buna rağmen moda dünyasına girmeye karar verdi. Givenchy, 17 yaşında, tasarımcı Jacques Fath’in yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Fath’in ardından da, Lucien Lelong, Robert Piguet ve Elsa Schiaparelli gibi ünlü Fransız couture evlerinde de çalıştı.

TASARIM EVİNİ AÇIYOR

Moda dünyasında yer edinmeye başlayan Givenchy, 1952’de kendi tasarım evini açarak kendine ait iş planını hayata geçirdi. Uzun etekler ve Bettina bluzu gibi özel üstler barındıran ilk koleksiyonu, çok büyük beğeni kazandı. Bettina Graziani modelinin ardından, takip eden koleksiyonlarında şık gece elbiseleri, kadınsı şapkalar ve kişiye özel kostümler tasarladı. Artık Givenchy adı Parisli şıklıkla eş anlamlı olmuştu.

Givenchy1953'te, büyük bir hayranlık duyduğu ve sevdiği akıl hocası İspanyol tasarımcı Cristóbal Balenciaga ile tanıştı. 1950'lerin ortalarında, iki grup, herhangi bir beli olmayan gevşek formlu "çuval" adı verilen yeni siluetlerini tanıttı. 1960'lara gelindiğinde de Givenchy, yeni trendleri belirleyen en önemli isimlerden biri haline gelmişti.

AUDREY HEPBURN

Givenchy, adının daha da yükselmesini dünyaca ünlü aktris Audrey Hepburn için yaptığı kıyafetlere borçlu.. Sabrina (1954), Funny Face (1957), Breakfast at Tiffany's (1961), Love in the Afternoon (1957), Charade (1963), Paris When It Sizzles (1964) ve How to Steal a Million (1966) filmlerinde Hepburn’ün kıyafetlerinin tasarım görevini üstlendi. Ve 1957'de Givenchy markası, L'Interdit adı verilen ve Hepburn'dan esinlenilerek yaratılan bir parfüm ortaya çıkardı.

Gardrobu Givenchy tarafından hazırlanan diğer ünlü isimler arasında, 1961'de Versay Sarayı'na yaptığı resmi ziyaret sırasında Givenchy kıyafeti giyen Jacqueline Kennedy Onassis, Monako Prensi Grace, Wallis Simpson, Babe Paley sayılabilir.

EMEKLİLİK

Şirketini 1988 yılında lüks moda markası Louis Vuitton’a satan Givenchy, yedi yıl daha çalışmasının ardından son koleksiyonunu 1995’te hazırlayarak emekli oldu. Daha sonraki yıllarda, Fransız kırsalında Le Jonchet’te yaşamaya başladı. Çalışmaları, New York'taki Moda Enstitüsü ve Paris'teki Musée Galliera'daki retrospektif sergilerde gösterildi ve 1996'da Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldı.

Givenchy, 10 Mart 2018'de hayata gözlerini yumdu.

Givenchy