Swipe to the left

CİLT TİPİM HANGİSİ?

CİLT TİPİM HANGİSİ?
By Wojciech Slezak 19 Temmuz 2016 3462 Gösterim Yorum yok

Cilt tipleri temel olarak dört kategoriye ayrılıyor: Normal, Yağlı, Kuru ve Karma. Her tip cilt için cilt bakımında farklı karakteristik özellikler olduğu için, cilt tipini doğru bilmen gerçekten çok önemli.

Cilt tipini doğru öğrenmek için kullanabileceğin yöntem çok basit. İhtiyacın olan bir kağıt mendil. Güne ilk başladığında kağıt mendil ile yüzünü siliyorsun. Eğer mendilde hafif nem kaldıysa cildin normal, eğer yağ kaldıysa yağlı, kalıntı yoksa kuru, bazı bölgelerde yağ kaldıysa da karma demek.

KURU CİLT

Kuru cilt tipinin en karakteristik özelliği gözeneklerin fark edilemeyecek kadar küçük olmasıdır. Dökülmeler ve soyulmalar da sıklıkla görülür. Sebum maddesinin eksikliğinden kaynaklanan kuruluk, dış etkilere karşı cildi daha da korunmasız yapar. Çatlama, kızarıklık, ince kırışıkların yoğunluğu oldukça çoktur.

YAĞLI CİLT

Yağlı ciltler kendini çok kolay belli eder, çünkü yağın yoğunluğu cildi daha parlak gösterir. Ayrıca gözenekler de oldukça kalındır. Yağlı ciltlerde sivilce çok sık görülebildiği gibi, siyah noktalar da önemli sorunlardan biridir.

NORMAL CİLT

Eğer cildin normalse, şanslısın demektir. Sivilce, siyah nokta, yağlanma, kuruma gibi sorunlarla karşılaşma olasılığından çok daha az. Ama tabii ki cildini koruman ve bakımını aksatmaman çok önemli. Çünkü dış faktörler cilt yapını bozan etkiler yüklü.

KARMA CİLT

Karma cildi anlamak için yüzümüze alnımızı ve burnumuzu kapsayan hayali bir “T” çiziyoruz. Eğer bu bölge yağlı cilt tipi özellikleri gösteriyorken, yüzün diğer bölümleri kuru ise, karma cilt tipine sahipsin demektir. Cilt bakımında daha detaylı davranman ve her iki ayrı bölge için de doğru ürünleri kullanman çok önemli.

Posted in: Cilt BakımıSevil'den
Bize Ulaşın