Swipe to the left

CİLT KURULUĞUNUN NEDENLERİ

CİLT KURULUĞUNUN NEDENLERİ
By Özgül Kaya 2 Temmuz 2016 707 Gösterim Yorum yok

Kuruluk, cildimizin en önemli düşmanlarından. Özellikle modern yaşamın getirileriyle daha da sık görülen cilt kuruluğu önlem alınmazsa ciddi sorunlara neden olabiliyor...

Cilt kuruluğu özellikle belirli dönemlerde artan ve kişiden kişiye farklılık gösteren bir rahatsızlık. Özellikle cilt kuruluğunun nedenlerinin çeşitliliği bunun en büyük sebebi. Genel olarak cilt kuruluğu estetik kaygılarla problem olarak görülse de aslında tedavi edilmeyen kuruluklar egzama gibi önemli cilt hastalıklarına dönüşebiliyor. Bu açıdan cilt kuruluğu nedenleri daha bir önem kazanıyor. Cilt kuruluğuna neden olan etmenleri dört ana grupta inceleyebiliriz: Yaşam tarzı, çevresel faktörler, beslenme ve genetik nedenler.

Yaşam tarzı, birçok hastalığa sebep olduğu gibi cilt kuruluğuna da yol açabiliyor. Özellikle de modern hayatın en zararlı getirilerinden stres. Ayrıca gün boyu yoğun çalışma sonucu oluşan yorgunluk vücudu güçsüz düşürdüğü gibi cilt kuruluğuna da neden olabiliyor. Buna uykusuzluk da eklendiğinde cilt kuruluğu riski oldukça artıyor. Çünkü yetersiz ve düzensiz uyumak cildin ihtiyacı olan proteinlerin moleküllerinin yapımını engelliyor ve hücre yapımı ile onarımı aksıyor.

GÜNEŞ IŞINLARINA DİKKAT

Banyo yapmak tabii ki sağlıklı olmanın en önemli şartlarından. Ancak sık banyo yapmak cilt kuruluğuna neden olabiliyor. Sabunlar cildin üzerindeki doğal yağ tabakasını inceltiyor. Banyoda çok sıcak su kullanmak cildi kurutuyor. Kısacası banyo yapmak cildi kısa vadede nemlendirse de uzun vadede özellikle cildin koruyucu yağ tabakasını alarak nem kaybı yaşanmasına neden oluyor. Doğal olarak zaman içinde gerçekleşen yaşlanma da cildin kurumasına yol açan önemli nedenlerden.

Cildi kurutan ikinci grup olan çevresel faktörlerin başında güneş geliyor. Hayatın kaynağı güneş ışınlarına, yani UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt maruz kalmak cildin kurumasına neden oluyor. Cilt sağlığı için doğru kullanıldığında çok önemli faydaları olan kozmetik ürünlerinin bilinçsiz kullanılması, özellikle de menşei belli olmayan, kalitesiz kozmetik ürünlerinin kullanımı cilde faydalı olmak bir kenara dursun, diğer birçok zarar gibi cilt kuruluğuna da neden olabiliyor. Bu nedenlerle kullanacağınız kozmetik ürünlerini mutlaka cildinize göre seçmeli, bu seçimde ve kullanım şeklinde mutlaka uzmana danışmalı ve tüm kozmetik ürünlerinizi saygın yerlerden almalısınız.

KLİMA DA SEBEPLER ARASINDA

Sıcak ve soğuk ile karşılaşma cildi kurutan dış etmenler arasında sayılıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan ani sıcaklık değişiklikleri ve gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklılıklarının yüksekliği cilt kuruluğunu artırıyor. Soğuk havaya bir de rüzgar ilave olursa kuruluk daha da artıyor. Klimalı ortamlar cilt kuruluğunu tetikleyen bir diğer dış faktör. Çünkü klimalar bulundukları ortamdaki nem oranını oldukça düşürüyor.

Giysilerimiz de cilt kuruluğuna neden olabiliyor. Özellikle cildi kaşındıran yünlü giysiler bunların başında. Çünkü kaşınmak cildi tahriş ettiği gibi cildin kurumasını hızlandırabiliyor. Sağlığımız için kullandığımız ilaçlar cilt kuruluğunun bir başka sebebi olabiliyor. Özellikle cilt tedavisi için kullanılan ilaçlar nem kaybının artmasına ve böylelikle cildin daha hızlı kurumasına neden olabiliyor.

DÜZENSİZ BESLENME

Daha önce de belirttiğimiz gibi genetik faktörler cildi kurutan bir diğer neden grubu. Aslında genetik faktörler daha çok cilt kuruluğu yatkınlığıyla ilgili bir durum. Örneğin ailesinde saman nezlesi ve astım gibi rahatsızlığı olanlar cilt kuruluğuna daha yatkın.

Cildi kurutan sonuncu neden grubu beslenme. Yaşam boyu tercih edilen beslenme tarzı sağlığı her açıdan etkilediği gibi cilt kuruluğuna da yol açıyor. Özellikle düzensiz beslenme ve cildi nemlendiren gıdaların tercih edilmemesi en önemli etmen. Ayrıca yeterli su içilmemesi ile alkol ve sigara kullanımı da sayılması gereken cilt kuruluğu nedenlerinden.

Posted in: Cilt BakımıSevil'den
Bize Ulaşın