Swipe to the left

BİR MARKANIN HİKAYESİ: ATKINSON

BİR MARKANIN HİKAYESİ: ATKINSON
By Utku Olgun 16 Eylül 2016 554 Gösterim Yorum yok

Hikaye 18. Yüzyılın son yılında başlar. 1799 yılında genç bir girişimci olan James Atkinson, kendi icadı parfümlerin ve tuvalet malzemelerinin formülleri ile bol miktarda gül kokulu ayı yağı merhemiyle Cumberland’den Londra’ya geçti. Atkinson yalnız değildi. Yanında kendini tamamen sahibine adamış bir ayı vardı. Bu ilginç ekip Londra’ya varınca, hedeflerine ulaşmaları çok da uzun sürmedi. Çünkü kısa sürede bu muhteşem krem kibirli Londralıların vazgeçilmezi oldu. Gerçi bu aristokratların kremi alması biraz zahmetliydi. Çünkü kremi almak için tüm cesaretlerini toplayıp, korkutucu ayı bulunan 44 Gerard Sokağı’ndaki mağazaya girmeleri gerekiyordu. Bir kere girdiler mi de, tüm sezonluk kremi bir kerede alıyorlardı.

O yıllarda Eau De Cologne pazarına İtalyanlar hakimdi. EDC’lerini dünyanın her yerine gönderiyorlardı. Ancak James Atkinson, yeniden cesur bir adım atarak diğerlerinden çok farklı İngiliz EDC’sini üretti. İnanılmayacak kadar canlı, ama aynı zamanda da ılık ve baharatlı bu EDC, İtalyan EDC’lerine göre İngiliz asaletini ve kendine güvenini öne çıkardı.

Ancak Atkinson’un kaderinin keskin bir çizgiyle değişmesi için takvimlerin 1826’yı göstermesi gerekti. İngiltere’nin güçlü kralı 4. George, Buckhimgham Sarayı’nda burnuna gelen parfüm kokusuyla kendinden geçti. Bu enfes kokunun yaratıcısını sorduğunda da tüm parmaklar James Atkinson’u gösterdi. Artık 24 Old Bond Street’e taşınan Atkinson, sarayın baş parfümcüsüydü.

İngiliz Krallığı’nda Atkinsons’un en büyük bağımlısı, tüm zarifliklerin sempatizanı, ülkenin ilk Dandy’si Beau Brummel’di. Napolyon,Wellington Dükü, Amiral Nelson, Leydi Hamilton, Prens Tomasi Di Lampedusa, Savoy Kraliçesi Margherita ve Rus Çariçesi gibi ilham verici karakterler de Atkinsons’un yarattığı parfüm buketlerinin peşinden koştular. Kısa sürede aristokrasinin ve yüksek sosyetenin tüm üyeleri Atkinsons’un hemen farkına varılan parfümlerinin bağımlısı oldu. Talebi karşılayabilmek için Amerika’da,Paris’te ve Avustralya’da yeni mağazalar açıldı. Atkinsons mağazaları yeni karışımlarla dolup taşıyordu. Beyaz gül, İngiliz Lavantası, Vahşi Kraliyet Gülü, İngiliz Buketi, Garip Bir Buket…..

ATKINSON

Posted in: ParfümSevil'den
Bize Ulaşın