Swipe to the left

BİR BURN OUT SENDROMUM EKSİKTİ…

BİR BURN OUT SENDROMUM EKSİKTİ…
By Wojciech Slezak 27 Eylül 2016 533 Gösterim Yorum yok

Hayatında hep büyük hedeflerin oldu. Aradan yıllar geçmesine rağmen kendini daha iyi bir konumda hissedeceğin yerde, bir arpa boyu yol alamadığını görüyorsun. Bu his önceleri duygusal olarak etkilerini hissettirse de zaman içinde fiziksel ve zihinsel belirtiler duygusal etkilerle harmanlanıyor ve seni son derece tükenmiş bir insan haline getiriyor. Depresyondayım korkusuna kapılman çok normal. Çünkü işin içinde biraz da ruhsal faktörler var. Özellikle iş yerinde varlığını yoğun olarak hissettiren bu sendrom işinden evine kadar seni takip ediyor. Ve önce kendine sonrasında ise tüm çevrene yabancılaşmana yol açıyor.

Kendini tüm dünyadan soyutladın. Dolayısıyla kuvvetli bir güvensizlik ve ümitsizlik duygusu etrafını sarmış durumda. Özellikle partneri olan çiftler: Tartışmalar gün be gün artıyor, sabırsız ve sinir küpü bir eşin olduğunu görüyorsun. Şeytanın oyununa gelme ve sakın partnerine “Seni ne kadar yanlış tanımışım!” cümlesini kurma. Unutma, karşında kendini dünyanın en şanssız insanı olarak hisseden, huzursuzlukla başa çıkamayan ve saygıdan biraz uzaklaşmış bir partner var.

Tüm bu huzursuzluğun, gerginliğin ve tartışmaların arasında partnerine dışarı çıkmayı teklif ettin. Cevap “Uykum var!”, “Çok yorgunum!”, “Canım istemiyor!” ve özellikle de “Başım ağrıyor!” ise onu programa dahil olmaya ikna et. Bu ona iyi gelecek. Sendromun diğer belirtileri arasında ise aşırı yorgunluk, geçmek bilmeyen baş ağrıları, sürekli uyku hali, mide bulantıları, kas krampları yer alıyor.

NEDEN TÜKENDİM?

Şimdi akıllardaki ilk soru şu olacak; ben veya partnerim neden tükenmişlik sendromunu yaşıyor? Bu sorunun cevabı tamamen bu sendromu yaşayan kişide ve sendromun isminde saklı. Tükenmişlik sendromu iş hayatına çok büyük heveslerle atılan insanlarda çok daha yoğun olarak görülüyor. İşe yeni başlamanın verdiği heyecanla, gereğinden fazla bir performans sergileyerek önündeki yıllarda veya aylarda harcayacağı enerjiyi işinin henüz ilk aylarında tüketmiş oluyorsun. İşe başlarken hayallerini kurduğun başarılar ne yaparsan yap senin olmayınca kendini tükenmiş hissetmen ise kaçınılmaz. Adı üstünde senin sorunun; tükenmişlik sendromu, ne yazık ki burn out’sun. İlişki bazına indirdiğimiz zaman da sonuç yine aynı. 5 senelik bir ilişkiyi 5 ayda yaşamak ilişkinde tükenmişlik sendromunun baş göstermesine sebep oluyor. Peşi sıra gelen tartışmalar ve televizyon karşısında saatlerce konuşmadan geçirilen vakitlerse bu sendromun armağanları.

NE YAPMALIYIM?

Neden tükendim sorusunun ardından gelecek bir diğer soru da “Bu duyguyla nasıl başa çıkarım?” olacak. Kendini tükenmiş hissettiğin zamanlarda kendi çabalarınla savaşı kazanman mümkün ama işin içinden çıkamıyorsan bir uzman desteği şart. “Ben kendi ordumun lideriyim” diyorsan öncelikle “hayır” demeyi öğrenmelisin. Özellikle iş yerinde üzerine iş yıkmaya çalışan iş arkadaşlarınla olan diyaloglarını gözden geçirmekte fayda var. Unutma, sorumluluğu olan tek çalışan sen değilsin. Kendine bolca sorular yönelt. Örneğin, ne zamandan beri kendini yorgun hissetmeye başladın? Ne zaman hiçbir şeye tahammül edemez hale geldin? İlk kıvılcımı hangi olay tutuşturdu? Yeni verilen bir projede sana düşen görev ne? Cevapları ve sorumluluğunu tam olarak bilmen seni bu sıkıntılardan kurtaracak.

“Ben tükendim, bittim!” diye korkma. Herhangi bir ilaca ya da bir yere kendini kapatmaya hiç mi hiç gerek yok. Bir uzmana sıkıntılarını anlat. Misafir ettiğin negatif düşüncelerin artık evlerine gitme vakti geldi. Belki de senin de bir yerlere misafir olarak gitme vaktin geldi. Ama bu tatili çok uzatma, iş yerine döndüğünde tükenmişlik sendromuna sebep olacak bir işin veya tartışmalar sonrası güzel vakit geçirmeyi planladığın parterin yerinde olmayabilir.

Posted in: Yaşam
Bize Ulaşın