Swipe to the left

AYAK BAKIMINDA UNUTULMAMASI GEREKENLER

AYAK BAKIMINDA UNUTULMAMASI GEREKENLER
Editör: Wojciech Slezak 26 Mart 2018 3028 Gösterim Yorum yok

Ayaklarımız tüm gün bizi taşıyor. Üstelik günün tamamını hava almadan, kapalı geçiriyor. Buna maruz kaldığı diğer zor koşulları da eklediğimizde ayaklarımızın düzenli bakıma ihtiyaç duyduğunu anlamamız hiç de zor olmuyor. Peki ayak bakımında unutulmaması gerekenler neler?

Bunları senin için derledik. İşte en önemli noktalar:

- Ayağının her yerini mutlaka her gün kontrol et. Kesikler, kabarcıklar, kırmızı lekeler, şişlikler gibi olumsuzlukları ilk aşamada fark etmen gerçekten çok önemli.

- Ayaklarını mutlaka her gün ılık su ile yıkamalısın. Ancak yıkama kadar kurulama da çok önemli. Özellikle parmak araları.

- Ayakların yumuşaklığını ve nem dengesini korumak çok önemli. Bunun için başarısı kanıtlanmış cilt bakım ürünleri vazgeçilmezin olacak.

- Yumuşak nasırları düzenli temizlemelisin.

- Ayak tırnaklarını kesmeyi, zamanı geldiğinde ertelemeden yapmalısın.

- Mutlaka ayakkabı ve çorap kullanmalısın. Ancak kullandığın ayakkabı ayağınla tam uyumlu olmalı.

- Ayaklar sıcağı da soğuğu da sevmez. Bu nedenle ayaklarını her ikisinden de korumalısın.

- Ayaklara kan akışı da önemli. Bunun için otururken ayaklarını mümkün olduğu kadar yukarıda tutmalısın.

- Ayak bileklerini, parmaklar sabit kalacak şekilde günde üç defa beşer dakikadan aşağı yukarı oynatmalısın. Bu hareket de kan akışını dengeler.

- Ayakları çalıştıracak fiziksel aktivitelerden uzak durmamalısın.

- Ayak bakımı konusunda üstesinden gelemediğin bir sıkıntı olduğunda ertelemeden doktoruna danışmalısın. Unutma, tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi ayak bakımında da erken teşhis sıkıntıların çok daha çabuk üstesinden gelmeni sağlar.