Swipe to the left

ASYA’NIN HAZİNESİ - MALEZYA

ASYA’NIN HAZİNESİ - MALEZYA
By Utku Olgun 23 Şubat 2016 2755 Gösterim Yorum yok

Turkuaz ve mavi... Teknoloji ve tarih... Sakin ve hareketli... Dünyanın turizm açısından sayılı bölgelerinden biri olan Malezya her yönüyle dikkat çekiyor. Aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz Malezya size unutulmaz bir tatil vaat ediyor

Hafif bir sarsıntıyla kalkan uçağınız beyaz bulutlara doğru yükselirken başlıyor hayallerinizi süsleyen yere yolcuğunuz. Bir yandan Asya’nın gizemi, bir yandan unutulmaz doğası, bir yandan da tarihi güzellikleri... Her bakımdan unutulmaz bir tatil vaat ediyor Malezya.

Nüfusunun yaklaşık yarısının Müslüman olduğu ülkede eskiyle yeniyi iç içe bulabilirsiniz. Malaylar, Çinliler, Hintliler... Etnik yapının çeşitliliği de Malezya’nın her sokağından ayrı bir tat almanızı sağlıyor. Eyaletlerden oluşan ülke, dünyanın en önemli turistik bölgelerinden biri olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kilometrelerce uzanan plajlarında maviyle turkuvaz iç içe. İçinizi ısıtan sıcacık iklimi, eşini bir daha kolay kolay göremeyeceğiniz çiçekler, böcekler, kumsallarında yumurtlayan kaplumbağalar, kuşlar, balıklar... Doğayla tam anlamıyla bütünleşeceğiniz bir coğrafya. Doğal güzellikler arasında yaşarken aynı zamanda birçok aktiviteye de katılabilirsiniz. Yapacağınız dalışlarla gizemli ve renkli deniz yaşamını keşfedebilir, yelken, tekne, su kayağı gibi su sporlarını yapabilir, ormanlık alanlarda yeşilin her tonunun içinde doğal yaşamı kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

EN UZUN İKİZLER: PETRONAS

Ülkenin başkenti Kuala Lumpur. Kelime anlamı “çamurlu kavşak” olan şehir göklere uzanan gökdelenleri ve son moda alışveriş merkezleriyle ışıl ışıl bir şehir. Bir zamanların en uzun binası tacını taşıyan, şimdilerde de en uzun ikiz gökdelenler olarak ün yapan Petronas İkiz Kuleleri şehrin ve ülkenin en önemli simgelerinden.

Hem İslami hem de Budizm etkisinin görüldüğü Petronas Kuleleri bu özelliğiyle Malezya’nın etnik kompozisyonunu da özetleyen kuleleri her gün binlerce turist ziyaret ediyor. 452 metre yüksekliğindeki kulelerin bir diğer önemli özelliği de, 41. ve 42. katlarda bulunan “Gökyüzü köprüsü”. İki bina arasındaki bağlantı bu köprülerle gerçekleştiriliyor.

Ulusal Camii, Milli Bilim Merkezi, Golden Horses Sarayı da Malezya'nın en gelişmiş şehri olduğunu söyleyebileceğimiz Kuala Lumpur’da görebileceğiniz diğer önemli yapılar arasında. Mimariye verdiği önemle ön sıralarda yer alan Kuala Lumpur, doğaya verdiği özenle de dikkat çekiyor. Şehrin her yerinde korunmuş yeşil doğa örtüsünü görebilir, muazzam parklarında unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.

HUZURLU BİR TATİL İÇİN PERLİS

Malezya’da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer de Perlis. İnsanın doğa ile iç içe yaşayabildiği Perlis’in en önemli geçim kaynağı pirinç. Dönümlerce uzanan pirinç tarlaları turistler için görsel bir şölen oluşturuyor. Tabii pirincin yanında balık da sadece Perlis için değil, tüm Malezya için sıkça tüketilen en önemli besin maddelerinden.

Perlis Eyaleti’nde gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesi Kireçtaşı Mağarası. İçine girenleri ayrı bir dünyaya götüren bu mağara 370 metre uzunluğunda. Tayland’a olan yakınlığıyla bazı yerlerinde Tayland dilini kullanan Perlisliler buna rağmen adetlerini ve geleneklerine bağlı bir yaşam sürdürüyorlar. Tatilde ilk amacınız huzur dolu bir ortamsa Perlis Eyaleti sizin için ideal bir bölge.

EFSANELER BÖLGESİ KEDAH

Üretilen lanet efsaneleriyle tanınan Kedah, Malezya’nın en eski eyaletlerinden. Perlis’e komşu olan bu eyaletin de geçim kaynağını pirinç oluşturuyor. Uçsuz bucaksız pirinç tarlalarının muhteşem manzarasında tatil yapabileceğiniz Kedah’ın en önemli eserlerinden biri Zahire Camii. Kırmızı kubbeleri ve beyaz mimarisiyle dikkat çeken Zahire Camii, 1912 yılında inşa edilmiş.

Bunun yanında Timsah Çiftliği, Kartal Meydanı, Mahsuri Mozolesi ve Galeri Perdana da Kedah’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir kaçı.

Ayrıca Kedah, “Yedi Kuyular”la da turistler arasında ün yapmış. “Yedi Kuyular” bölgesi yedi havuzdan oluşan yedi katlı, tatlı su şelalesi. Bu bölgenin turistler tarafından ün yapmasının nedeni, şelalenin etrafında bulunan ağaçların arasında piknik yapılabiliniyor olması.

GELİŞMİŞ EYALET PENANG

Malezya’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer eyalet de Penang. Penang’ın Başkenti Georgetown, hem gelişmiş teknolojisi hem de tarihi eserleriyle dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin yatırımları sayesinde gelişen Georgetown, bu gelişme trendini turizm alanına da yansıtmayı başarmış. Georgetown, özellikle dünya standardındaki otelleriyle dikkat çekiyor.

Tüm Malezya'da olduğu gibi ince kumlu plajları ve berrak deniziyle ziyaretçilerin beğenisini kazanan Penang’ta mutlaka görmeniz gereken eserlerin başında görkemli Khoo Kongsi Binası geliyor.

Malezya satırlara, sayfalara sığmayacak güzel bölgelerle dolu; Selangor, Perak, Pahang, Terengganu, Kelantan, Negeri Sembilan, Malaca, Sabah, Labuan, Johor, Sarawak... Doğa harikaları, tarihi eserleri, eğlence parkları, otelleri, yüksek binaları, restoranları, renkli insanları, kumsalları ile Malezya mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri.

ÖZEL SOSLAR SİZİ BEKLİYOR

Yemek konusunda Malezya diğer Asya ülkelerinden pek farklı değil. Pirinç Malezya’nın en önemli besin maddelerinin başında geliyor. Pirinçle yapılmış birçok değişik yemeği bulabilirsiniz. Görsel bütünlüğünü lezzetiyle birleştiren bu yemeklere, Malezya’da pirinç kutsal sayıldığı için ayrı bir önem veriliyor.

Malezya yemeklerinin diğer bir özelliği de sosları. Bu özellik yine Asya yemek tarzıyla paralellik gösteriyor. Palmiye yağı ve limon yapraklarından lemongrass, köri ve tarçın gibi baharatlarla yapılan bu soslar başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız tatlar vaat ediyor.

Ama eğer ağız tadı olarak Asya kültürüne uzaksanız veya soslar damak zevkinize uygun gelmezse Malezya’nın en çok turist çeken ülkelerden biri olduğunu ve bu nedenle hemen hemen bütün dünya mutfaklarının yemeklerini Malezya’da bulabileceğinizi unutmayın. Yine de siz siz olun mutlaka yöresel yemeklerin tadına bakın.

GENEL BİLGİ
Başkenti: Kuala Lumpur (Nüfusu: 800.000)
Diger önemli şehirleri: Ipoh, Pinang (George Town), Johor Baharu, Kelang, Kuala Terengganu, Port Kelang, Taiping, Kota Baharu, Seremban, Kuantan, Kuching, Kota Kinabalu,
Yüzölçümü: 330.434 km2.
Nüfusu: 28 Milyon. Nüfusun % 43'ü sehirlerde yasamaktadir.
Etnik yapı: % 49 Malaylar, % 35 Çinliler, % 10 Hintliler, % 3.1 Cavali
Dil: Resmi dil Malayca'dır. İngilizce ve Arapça da geçerli dillerdir.
Din: % 55 Müslüman, % 17 Budist, % 11.6 Konfüçyanist (Çin dini mensubu), % 7 Hindu, % 6 Hıristiyan

Coğrafi konumu: Güneydoğu Asya ülkelerinden olan Malezya, kuzeyden Tayland, Güney Çin Denizi ve Brunei, doğudan Selebes Gölü, güneyden Endonezya, Singapur ve Malakka Boğazı, batıdan Hint Okyanusu'yla bitişik olan Andaman Denizi'yle çevrilidir.
Yönetim sekli: Krallıkla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyondur.

Posted in: Gezi
Bize Ulaşın