Swipe to the left

UVA - UVB - UVC NEDİR?

UVA - UVB - UVC NEDİR?
By Özgül Kaya 12 Temmuz 2016 5644 Gösterim Yorum yok

Hayatın kaynağı güneş zararlı ışınları nedeniyle kimi zaman korkulu rüyaları süslüyor. Bu ışınların özellikle cildin yaşlanması üzerinde çok etkili olduğu biliniyor.

Öncelikle Ultraviyole yani UV’nin ne olduğuna bakalım. Uzun uzadıya bilimsel açıklamalara girmeden UV’nin güneşten gelen bazı ışınlara verilen bir isim olduğunu söyleyebiliriz. UV ışınları üç ayrı kategoriye ayrılıyor. UVA, UVB ve UVC.

UVC

Bu kısaltmayı çok fazla duymuyoruz. Çünkü UVC ışınlarının üzerimizde hiç bir etkisi yok. Aslında en zararlı ışınlar olmasına rağmen tamamı Ozon Tabakası tarafından emiliyor ve bize ulaşamıyor.

UVA

Bize ulaşan güneş ışınlarının yüzde 95’ini oluşturuyor. Bulutlu havalarda dahi UVA ışınlarına maruz kalıyoruz. Sağlığımıza en az tehlikeli ışınlar olan UVA ışınları, cilde daha ağır nüfus ederek dermiş tabakasına katar girebiliyor. Kolajen ve elastini parçalayan UVA ışınları.

UVB

Büyük kısmı Ozon Tabakası tarafından absorve edilse de, bir kısmı yeryüzüne ulaşarak maruz kaldığımız UV ışınlarının yüzde beşini oluşturuyor. İnsanlık için en tehlikeli olan UVB ışınları, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine yol açabiliyor. UVB ışınları bulutlardan ve camdan geçemiyor.

Posted in: Cilt BakımıSevil'den